• hu
  • II. Jeles Napok Erdélyszerte 2. Hangolódjunk Pünkösdre !

    II. Jeles Napok Erdélyszerte 2. Hangolódjunk Pünkösdre !

    1. Hangolódjunk Pünkösdre!
    Pünkösd havában igyekeztünk ráhangolódni az év egyik legszebb ünnepére, a Pünkösdre és megszerveztük a Jeles Napok második alkalmát.Egy évvel ezelőtt vette kezdetét a Jeles Napok Erdélyszerte programsorozat. Ez alkalommal is visszatekinthettünk az emlékeinkre, tapasztalatainkra s a pozitív, kellemes élményekre alapozva tudtuk megszervezni az idei év Pünkösdi Mulatságát. A tavalyi év egyik legszebb élménye volt az évfolyamok közös tánca a nagy színpadon és mindenképpen ezt szerettük volna tovább vinni. Az " Iskola másként" hete adta erre az időbeli keretet, de az ünnep előtt járva célul a Pünkösdre való hangolódást, felkészülést tűztük ki. Nagy segítségünkre voltak a múlt év kérdőívei nyomán kapott Pünkösdhöz fűződő szokások, emlékek, jelképek, szólások, hagyományok ismerete. Egyik ilyen emlék leírása tett mély benyomást: a gyalogosok előtt átöntöttek egy vödör vizet, azért hogy megtisztuljanak és a „Jómárja” segélje őket. Gondolkodva, beszélgetve született meg az elhatározás, hogy tanulóinknak élményszerű ráhangolódást biztosítsunk a közelgő ünnepekre. Szerettük volna a gyermeklakodalomhoz hasonló - szerepjátékban megízleltetni velük a búcsúra menés, az együttlét, a közös imádkozás, éneklés felemelő élményét. Mindezek érdekében lelkes előkészületek vették kezdetét.
    1. május 30-án, csütörtökön, 9 órakor a templomnál gyülekeztünk székelyruhába öltözve. Ez alkalommal tudatosítottuk tanulóinkban, hogy a Jóisten házában, a templomban hogyan viselkedünk. Az osztályok tanítóik vezetésével mentek be a templomba. Ebben az évben a frissen volt elsőáldozók, a III. osztályos tanulóink kaptak feladatot. Ezért ők voltak az elsők, akik bementek a templomba, majd az előkészítősök, I., II., IV. osztályok. Miután helyet foglaltunk a padban, és Bakos Károly kántor úrral elmondtuk a reggeli imát, Bakó Antal plébános úr köszöntött minket nagy szeretettel. Beszélt a Pünkösdről, a Szentlélek eljöveteléről, s azokról a jelekről, szimbólumokról, szokásokról, amelyek e szép ünnephez kapcsolódnak. Közösen imádkoztunk, énekeltünk, majd a pap bácsi átadta a szót Balázs Hegedűs Albert bácsinak, aki mesélt a régi időkről, az ő gyerekkori emlékeiről, amelyek a Pünkösdhöz, a búcsújáráshoz fűződtek. Bemutatta azt a régi csengőt is, amely több, mint hetven évet pihent, míg újra elővették a mai zarándokok. Befejező énekként a Szentlélek úgy kérünk szállj le ránk... kezdetű éneket énekeltük. A kivonulásnál a III. osztály ment ki elsőnek. Elől a csengettyűsök. A fiúk megtanulták az egyháztanácsosok, kántor bácsi segítségével Szent Antal nevére ritmusosan rázni a csengőket. A lányokból négyen vittek kicsi lobogókat, s ők azt is megtanulták, hogy az útszéli keresztfát odahajtással köszöntik. A templom udvarában elültettük a fenyőfákat a pápalátogatás emlékére. Ünnepélyes pillanat volt s öröm arra gondolni, hogy közel 300 gyerek, majdani felnőtt emlékszik majd vissza erre az alkalomra.
    A kis ''zarándokcsoport'' imádkozva ment az úton. A kántor úr irányításával a rózsafüzért mondtuk és az alkalomhoz illő szent énekeket énekeltük.Ez alkalommal a IV. osztályok szüleit kértük meg segíteni. Nekik a zsíros kenyér kenése és kínálása mellett az volt a feladatuk, hogy a „gyalogosok”  előtt vagy két helyen is az úton átöntsenek néhány vödör vizet, és a patak melletti kis téren megkínálják vízzel és kiflivel a fáradt gyalogosokat. Meglepetésünkre több mint 60 l ásványvíz fogyott el. „Megehültek, megszomjuhoztak” a zarándokok.A Művelődési Házban az osztályok a megjelölt helyeken foglaltak helyet. Az ünneplésünket, a köszöntő beszéd után, Varga Eszter egy pünkösdi népdallal nyitotta meg, amely egy kis élménybeszámolóval folytatódott. Az elmúlt években Csíksomlyóra gyalogoló felnőttek - Balázs Pityu és zarándokcsoportja - meséltek az élményeikről. A mesélést fotók kivetítésével tették szemléletesebbé s egyúttal biztattak mindenkit, hogy jövő hétre készüljenek és jelentkezzenek, mert indul a zarándokcsoport Csíksomlyóra. Ez az együttlétünk első részét is összefoglalta és lezárta.A két különböző program közötti áthajlást egy Pünkösdölő bemutatása szolgálta, amelyet az évfolyamok közös tánca követett Rigmányi Lajos néptánc – oktató vezetésével. Ő az Önkormányzat támogatásával az iskolánkban tanít néptáncot. Ennek az oktatásnak a célja, hogy IV. osztály végére minden kisdiák a saját népzenéjére szabadon tudjon táncolni.A bemutatott táncok ezt a fokozatosságot mutatták be. Az előkészítő osztályok Moldvai körtáncokat  és párost mutattak be, az elsősök moldvai párost, a II. osztályok Felcsíki táncokat, a III. osztályok Gyergyói lassú csárdást és Marosszékit és a IV. osztályok ceppeleket, szám szerint 6-ot, valamint ők is Gyergyói lassú csárdást, és Marosszékit. A táncokat citera muzsika zárta. Két kisdiákokból álló citeracsoport mutatta meg varázslatos tudományát néhány pedagógus kíséretével.Az ünnepség után a szülők megkínálták az ünneplőket és a jelenlevőket finom zsíros kenyérrel, teával. Kezdetét vette a kézműves foglalkozás: könyvjelzőt lehetett varrni, amelyen a pünkösd egyik jelképe a galamb díszelgett, galambot nemezelni tűnemezeléssel és kötélverővel karkötőket készíteni.        Jó volt együtt készülődni, hangolódni Pünkösdre, öröm tölti be a szívünket gyermekeink láttán, akik lelkesen, tiszta szívvel kapcsolódtak bele a közös ünneplésbe.Köszönettel tartozunk elsősorban a jó Istennek, hogy mindenek  mellett a jó idővel is megáldott és a sok jó szándékú, segítőkész falubelieknek, akik ez alkalommal is nyitott szívvel, szeretettel segítettek, és ezáltal egy örömteli, vidám együttlétben, ünneplésben lehetett részünk.

    Ez az oldal cookie-kat használ. Az oldal böngészésével Ön elfogadja a cookie-k használatát. Bővebben